• Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

Tento rok sme sa zapojili do celoslovenskej výzvy aby sme potešili babičku a deduška v domove dôchodcov. Do krabice sme zabalili aj kúsok nášho srdca. Naše darčeky obdarili dôchodcov zo Starej Ľubovne. Ďakujeme deťom aj rodičom, ktorí sa spolu s nami zapojili.

• Mikuláš :)

Ďakujem, Mikuláš,

za tie krásne chvíle,

za darčeky od teba,

za úsmevy milé.

Stretneme sa o rok zas,

príď, Mikuláš, medzi nás.

• Naše aktivity

Vesmír, Slovensko v minulosti, Deň ovocia a zeleniny

POZOR ZMENA

Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Ďačov 110 na základe usmernenia RÚVZ v Prešove,

so súhlasom zriaďovateľa a v súlade s Manuálom opatrení Ministerstva školstva SR pre základné školy

výchovno-vzdelávací proces od 4. 11. 2020  POKRAČUJE V ŠKOLE.

Mgr. Anna Mináriková, riaditeľka školy

• Zoznam pomôcok

• Vajíčka, zajačiky a koláčiky

VAJÍČKO

Pretože vajíčko obsahuje zárodok života, bolo v mnohých kultúrach symbolom plodnosti, života a vzkriesenia. Vajíčka sa počas Veľkej noci konzumovali pravdepodobne preto, lebo v pôstnom období sa nesmeli jesť. V súvislosti s ľudovou tradíciou sa vytvoril zvyk maľovať tieto vajíčka rôznymi farbami. Kedysi sa kraslice farbili väčšinou na červeno, aby tak pripomínali Ježišovu krv a nikdy sa nemaľovali na modro, pretože to charakterizovalo smútok.

ZAJKO

Symbol zajaca má pravdepodobne pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari, rovnako ako kuriatko. Svoje miesto má v mnohých náboženstvách, mytológiách, napríklad v gréckej, egyptskej či čínskej, kde symbolizuje šťastie, plynúci čas, krátkosť života, a je označovaný za atribút zmŕtvychvstania. Podľa ľudového podania zajac nikdy nespí. Keďže nemá očné viečka, aj počas spánku sa zdá, že otáča oči nahor. V Biblii je zajac zaradený medzi stvorenia "maličké na Zemi a múdrejšie nad mudrcov", symbolizuje chudobných, skromných a pokorných. V Byzancii bol zajac vo zvieracej symbolike znakom Krista.

Poslednou výzvou pre deti a rodičov bolo upiecť koláčik na sviatky.

• Baránok a kuriatka

Keďže sa k nám blížili Veľkonočné svitky, tak sme si pomaličky zdobili naše izby.

Rovnako ako kríž, aj symbol baránka sa nachádza už v predkresťanských tradíciách. Baránok znázorňoval nevinnosť a boj so zlom. V židovskej tradícii sa používal ako obetné zviera za hriechy. Okrem toho Židia na sviatok Paschy jedia baránka ako pripomienku svojho vyslobodenia z Egypta. V kresťanstve je baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista, lebo podľa kresťanskej viery je on baránok obetovaný za spásu sveta.

• SPOLU PROTI CORONE :)

Aj po zavretí školystále tvoríme. Spojenie prvých úloh aj výzvy č.1. Počas koronavírusu sme si namaľovali dúhu a nalepili sme si ju na okno. Viete prečo? Dúha je symbol nádeje a viery, že po búrke výjde slnko.

• KARNEVAL

Sánkovačka

Vianočná besiedka

Mikulášska burza

Prvýkrát sme sa zúčastnili Mikulášskej burzy na ZŠ Hviezdoslavova 1 Lipany. Po športovom zážitku sme získali odmenu v podobe hračiek, ktoré poputovali do našej ŠKD.

Knižnica v Sabinove

V piatok 8.11.2019 sme navštívili Mestskú knižnicu v Sabinove. Deti sa oboznámili s fungovaním  knižnice, s knižničným poriadkom, aj spôsobom ukladania kníh. Pracovníčky knižnice si pre ne pripravili aj zážitkové čítanie. Počúvali sme príbehy z dielne Petra Gajdošíka - z knihy ZVERINEC NA SIEDMOM POSCHODÍ.

Návšteva divadla v SNV

Deň pred sv. Mikulášom sme cestovali do divadla v Spišskej Novej Vsi. Čakalo na nás divadelné predstavenie - PERINBABA. Domov sme sa vrátili obohatení príjemným umeleckým zážitkom.

Sv.Mikuláš

Aj tento rok nás navštívil Mikuláš so svojou sladkou nádielkou :)

Olympijské hry

Zdravý životný štýl v ŠKD

Aj v školskom klube sme si pripomenuli, aké sú vitamíny a šport dôležité pre naše zdravie. Po súťaži deti čakalo zdravé osvieženie. V týždni sme tiež absolvovali aj športový deň, počas ktorého sme si užili krásne babie leto na bicykloch aj kolobežkách. V závere týždňa sme pomohli pohrabať opadané lístie, ktoré sme spojili so zberom gaštanov. Tie sme potom využili a vyrobili sme si vlastnú hru Scrabble.

Šarkaniáda ŠKD

Využili sme naplno krásne počasie na popoludnie plné zábavy. Detská radosť je nadovšetko :)

Účelové cvičenie

Našou prvou spoločnou akciou v tomto školskom roku bolo účelové cvičenie. Poopekali sme si s deťmi dobroty, ktoré im doma rodičia pripravili.

• Základná škola s materskou školou Ďačov 110
    Ďačov 110